Jak powstaje zaćmienie słońca i księżyca? 0
Jak powstaje zaćmienie słońca i księżyca?

 

Czy księżyc świeci? A jeśli tak to skąd ma światło?

A jeśli nie świeci to dlaczego widzimy go w nocy? 

I dlaczego raz jest pełny, raz jest go połowa a raz niewiele z księżyca zostaje?

Pozwólmy dzieciom samym poprzez wykonanie dwóch prostych doświadczeń zrozumieć jak to naprawdę z tym księżycem jest.

                                                                                    

 

1. Ćwiczenie STEAM – Poznajemy zasadę odbicia światła przez Księżyc

Zanim jednak zaczniemy warto zapytać dzieci / uczniów czy wiedzą czym jest gwiazda. Księżyc nie świeci własnym światłem, nie jest więc gwiazdą. Dlaczego zatem świeci?

Do naszego eksperymentu potrzebujemy słońce, dlatego warto zaopatrzyć się w silne źródło światła - lampę, model słońca wycięty i oświetlony np. taśmami LED.

Skoro mamy już przygotowany model słońca, czas przygotować model księżyca.

Jak go wykonać? 

Każde dziecko otrzymuje papierowy talerz i fragment folii aluminiowej. Zadaniem jest obłożenie talerza folią (błyszczącą stroną) w taki sposób, by cały talerz był obłożony (można dla zabawy dorzucić plastelinę jako „klej”). Następnie każdy z uczestników podchodzi do źródła światła, przykłada w pewnej odległości wykonany księżyc i sprawdza czy odbija się od niego światło.


Uwaga: Oglądając odbicie światła słonecznego w księżycu warto ustawić się pomiędzy słońcem i księżycem (ale nie w linii prostej).

                                                                                      

2. Ćwiczenie STEAM – Jak powstaje zaćmienie słońca i księżyca?

W ramach dodatkowego ćwiczenia wyjaśniającego zasadę działania zjawisk możemy wykonać eksperyment wyjaśniający zasadę powstawania faz księżyca i zaćmienia.

1.    Żeby wyjaśnić fazy księżyca, należy pomiędzy źródłem światła (Słońce) i księżycem umieścić planetę Ziemię (np. wyciętą). Wraz z jej odpowiednim ułożeniem część księżyca będzie przyćmiona, światło będzie odbijane jedynie przez część. W zależności od położenia Ziemi możemy w ten sposób pokazać różne fazy księżyca.

2.    Aby wyjaśnić zaćmienie słońca należy pomiędzy źródłem światła (Słońce) i ziemią umieścić księżyc. W zależności od odległości i proporcji będzie można zauważyć zaćmienie częściowe (kiedy tarcza słońca jest częściowo zakryta przez księżyc) i zaćmienie całkowite (kiedy z perspektywy Ziemi, słońce jest zakryte przez księżyc). Warto zwrócić też wtedy uwagę uczniów na fakt, że nie zapanuje wtedy całkowita ciemność. Światło rozprasza się ale dociera na Ziemię (chociaż w dużo mniejszym stopniu). .

Warto pozwolić dzieciom wziąć udział w tych eksperymentach i przetestować obydwa warianty.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl